Yeşil Hidrojen Üretiminde İtalya'ya 370 Milyon Euro'ya Kadar AB Desteği

28 Şubat 2024 Çarşamba 15:33| 10,6 bin okunma sayısı

Avrupa Komisyonu, demir çelik sektörüne yönelik karbondioksit salımını sıfırlama hedefi olan yeşil hidrojen kümelenmesi için İtalya'ya 370 milyon Euro'ya kadar finansman sağlayacak. Bu destekle yerel sektörler, özellikle Apulia bölgesindeki çelik endüstrisi, green hidrojenle çalışacak.

Yeşil Hidrojen Üretiminde İtalya'ya 370 Milyon Euro'ya Kadar AB Desteği
Yeşil Hidrojen Üretiminde İtalya'ya 370 Milyon Euro'ya Kadar AB Desteği - Demir Çelik

Avrupa Komisyonu, İtalya'da Çelik Üretimi için Yeşil Hidrojen Hedefleyen Bir Küme Geliştirmeyi Desteklemek İçin Finansman Sağlayacak

Yeşil Hidrojen Hedefi ve Alınan Finansman

Avrupa Komisyonu, İtalya'nın çelik sektöründe yürütülen döküm ve metal işleme hedeflerine destek olmak için yeşil hidrojen geliştirmeyi amaçlayan bir projeye finansman sağlayacak. Bu projenin seçilmiş olması IPCEI Hy2Infra şemasının bir parçasıdır.

Projenin Detayları ve Etkileri

170 MegaWatt kapasiteli iki elektrolizörün inşasını içeren Yeşil Hidrojen Vadisi Projesi, yerel endüstri için özellikle Apulia bölgesindeki çelik üretimi sektörü olmak üzere yılda 250 milyon metreküp yeşil hidrojen üretmeyi hedeflemektedir. Üretilen temiz enerji versiyonu, yerel çelik döküm ve işleme endüstrilerine dağıtılacak.

Olası Uygulamalar ve Beklenen Sonuçlar

İnvest İtalia tarafından desteklenen ve hidrojenin çelik üretim sürecinde kullanılması için bir fizibilite çalışması tamamlayan bir konsorsiyuma liderlik eden DRI D'Italia, 2026 yılının ilk yarısında bu tesislerin inşası ve mühendislik çalışmalarını başlatmayı hedeflemektedir.