Çek Demir Çelik Üreticisi, Fırın No.3'ü Başlatma Alternatifini Değerlendiriyor

28 Şubat 2024 Çarşamba 19:02| 10,5 bin okunma sayısı

UK merkezli Liberty Steel'in bir yan kuruluşu olan Çek demir çelik üreticisi Liberty Ostrava, iflas etmiş enerji üreticisi Tameh Czech ile fiyatları ve hacimleri düşürmek için müzakere etmeye ve aynı zamanda şirketi devralma teklifinde bulunmaya çalışıyor. Anlaşmazlık, her iki şirketin de işlerini zorlaştırırken, Liberty'nin yeniden enerji tedarikini başlatma ve Ostrava tesisindeki fırın No.3'ü devreye alma planları mevcut.

Çek Demir Çelik Üreticisi, Fırın No.3'ü Başlatma Alternatifini Değerlendiriyor

Liberty Ostrava ve Tameh Czech Arasındaki Görüşmeler

Liberty Ostrava, devam eden kriz nedeniyle Tameh Czech ile müzakerelerine devam ediyor. Bu durumun düzelmesi, şirketin Ostrava fabrikasında Fırın No.3'ü yeniden faaliyete geçirme fırsatı sunacak. Liberty'nin Avrupa Yönetim Müdürü Teuns Victor, Tameh'i yeniden yapılandırmak istemezse sonraki adımın, Liberty varlığının satışı olabileceğini belirtiyor.

Tameh ile Görüşmeler Başarısız Olacaksa, Yeni Bir Plan Devreye Girecek

Liberty'nin müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda, Ostrava'daki yüksek fırında sıcak üfleme sağlamak için elektrikli kompresörler kurmak üzere alternatif bir planı bulunmaktadır. Bu hareket, hem verimliliği artırıp maliyetleri düşürebilirken, hem de karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Ostrava Enerji İhtiyaçları ve Borç Ödeme Moratoryumu

Liberty geçen Ekim ayında Ostrava demir-çelik fabrikasındaki No.3 fırını kapattı ve Aralık ayında üç aylık bir borç ödeme moratoryumu elde etti. Bu durum, borç ödeme genel moratoryumunu kaldırmak için bir öneriyi bölge mahkemesine sunmasına olanak sağladı. Şirket, çözüm olarak iflas eden Tameh Czech'i devralmayı planlıyor.

Liberty Ostrava'nın Üretim Kapasitesi

Liberty Ostrava, yıllık yaklaşık 3.6 milyon tonluk bir üretim kapasitesine sahip entegre bir çelik tesisi. Bu şirket, ağırlıklı olarak inşaat, mühendislik ve petrol ve gaz endüstrilerine hizmet vermektedir. Çek pazarında yol bariyeri ve boru üretiminde liderdir. Şirket, ürünlerini 40'tan fazla ülkeye ihraç ediyor.